yrusc_banner.gif
carpenter.jpg

SILVER CUP


The SILVER CUP perpetual trophy was awarded to the winner of the
SILVER CUP CHALLENGE MATCH RACE:

2003 John Walton MBYC
2004 John Walton MBYC
2005 John Walton MBYC
2006 Sonny Gibson DPYC
2007 David Klatt VYC
2008 Chris Nesbitt BYC
2009 No Contest
2010 Doug McLean CYC

baccarat.jpg

OCEAN RACING CHAMPIONSHIP - ORC


The BACCARAT Perpetual Trophy was awarded to the FIRST ranked winner of the ORC series:

1998 Doug Mills - Elan BCYC
1999 Dick Roberts - Snoopy SWYC
2000 Maury Bonas - Exhibitor SlBYC
2001 Cita Litt - Cita NHYC
2002 Jerry Montgomery - Patriot ABYC
2003 Jerry Montgomery - Patriot ABYC
2004 Jack Taylor - Horizon DPYC
2005 Jack Taylor - Horizon DPYC
2006 Zoltan Katinszky - White Knight CBYC
2007 P.K. Edwards - Wind Dancer VYC
2008 Jack Taylor - Horizon DPYC
2009 Frederic Scheer - Far Niente CYC
2010 Bob Lane - Medicine Man LBYC
2011 John Staff - Plankton CYC
2012 P.K. Edwards - Wind Dancer VYC
2013 Chris Hemans - Varuna BYC

frost.jpg

The JACK FROST MEMORIAL Trophy was awarded to the SECOND ranked winner of the ORC series:

1998 Dick Holmes - Encore DPYC
1999 Maury Bonas - Exhibitor SlBYC
2000 Bob Lane - Medicine Man LBYC
2001 Paul Wager - Radical Departure DPYC
2002 Jack Taylor - Horizon DPYC
2003 Bob Lane - Medicine Man LBYC
2004 Jerry Montgomery - Patriot ABYC
2005 Tom Manok - Gettin' Air OYC
2006 Doug Baker - Magnitude 80 LBYC
2007 Zoltan Katinszky - White Knight CBYC
2008 Ray Godwin - Temptress LBYC
2009 Ken Ziegler - Rasa DPYC
2010 Zoltan Katinszky - White Knight CBYC
2011 Zoltan Katinszky - White Knight CBYC
2012 Jack Taylor - Horizon DPYC
2013 Viggo Torbensen - Timeshaver DPYC

segal.jpg

The MARK SEGAL MEMORIAL Trophy was awarded to the THIRD ranked winner of the ORC series:

1998 Bill Kelly - Swordfish WCYC
1999 Bob Lane - Medicine Man LBYC
2000 R. Kuntz - Cantata OYC
2001 Graham Forsyth - Starckweather DPYC
2002 Gary Gray - Masquerade DPYC
2003 Zoltan Katinszky - White Knight CBYC
2004 P.K. Edwards - Wind Dancer VYC
2005 Zoltan Katinszky - White Knight CBYC
2006 Tom Manok - Gettin' Air OYC
2007 Dan Chepley - Colt 45 VYC
2008 P.K. Edwards - Wind Dancer VYC
2009 Tom Payne - Deja Vu CBYC
2010 P.K. Edwards - Wind Dancer VYC
2011 Gary Green - Green Dragon 2 DRYC
2012 Bob Lane - Medicine Man LBYC
2013 Not Awarded

The BOAT OF THE REGATTA Trophy was awarded to the best performing contestant of the PHRF Championships:

2006 Jim Durden - Zip SMWYC
2007 Dan Rosen - Problem Child SSYC
2008 Chris Hemans - Entropy BYC
2009 No Regatta
2010 Paul Katz - Bravura DRYC
2011 Gary Winton - Shenanigans CBYC
2012 Ray Godwin - Temptress LBYC


Copyright 2000-2014 YRUSC
May 19, 2014